" Kilka słów na temat networkingu sieciowego ”


TRZY SPOJRZENIA, TRZY ASPEKTY . . .


... możliwe, że już słyszałeś o tym, jak słynny TV show Davida Lettermana odwiedził Donald Trump. Dave zapytał się Donalda: co by zrobił, gdyby wszystko stracił i musiał zacząć od początku ...
Trump bez wahania odpowiedział , że znalazłby dobrą spółkę MLM i rozpoczął prace. Publiczność zaczęła gwizdać, on jednak popatrzył na widownie i poważnie odpowiedział:
” Dzięki temu ja jestem tutaj na górze, a wy tam na dole ! ”...



Taki duży, taki mały może w networku być trawestując słowa znanego przeboju. Faktycznie: biznesy networkowe z reguły pomyślane są dla wszystkich. Nie ma tu znaczenia wykształcenie, płeć, pochodzenie, papiery, znajomości, wiek itp. Jednak błędem byłoby twierdzić, że każdy osiągnie tu sukces.

 

 

 


Pablo & Bruno
Załadowane przez: elbow87. - Odkryj więcej wideo o życiu i stylu.


I. Przedstawię tu kilka cech, postaw ludzkich, które uniemożliwiają jakikolwiek sukces:


Wieczny Malkontent - czyli to się nie uda...
Wieczny Malkontent to postawa polegająca na tym, że ktoś klepie biedę, będzie narzekał na cały świat ( będący oczywiście przyczyną osobistych niepowodzeń ), ale nie zrobi nic, by swą sytuację poprawić. Jeśli nie widzisz sensu pracy w networku, nie wchodź do biznesu. Dla Ciebie pozostaje wtedy codzienna praca etatowa. O ile jest korzystna sytuacja na rynku pracy.


Słodkie „ Nic nie robienie ” - czyli jakoś to będzie...
To postawa polegająca na tym, że po zapisie do biznesu osoba taka nie robi nic i ma sukcesy ... adekwatne do wkładu własnej pracy. Network Marketing to komfortowa praca. Sam sobie ustalasz tempo pracy, intensywność, plan. Ale to jest praca a nie leżenie do góry brzuchem.

Zazdroszczę Sponsorowi ( Wprowadzającemu ) - czyli nie będę pracował dla niego...
To postawa zazdrośnika, czyli ja będę miał źle, ale i Ty ( sponsor ) nie będziesz miał dobrze. Cóż, podstawowym sensem pracy networkowej jest własna korzyść, a nie sponsora. Jeśli masz pracować dla sponsora, to nie wchodź do biznesu. Wejdź dopiero wtedy, gdy zobaczysz w tym własną korzyść.

Nie Mam Czasu ...
Cóż, jeśli nie masz czasu na pracę o dowolnej porze, w dowolnym wymiarze czasu, to będziesz musiał znaleźć czas na codzienną pracę 8 - godzinną, o porze jaką narzuci Ci Twój pracodawca, o ile będziesz miał pracodawcę.


Szybki Bill - czyli chcę mieć od razu duże dochody z sieci...
Istotą networku jest sieć, obrót Twojej sieci. Rozbudowana sieć to stały dochód często bez Twojego zaangażowania. Ty jesteś wtedy rentierem - żyjesz z Twojej byłej pracy. No tak, ale sieć sama się nie zbuduje. I dużej sieci nie zrobisz w ciągu miesiąca. Nastaw się zatem na spokojną, cierpliwą, konsekwentną budowę sieci, a wtedy zobaczysz czym jest network i dlaczego warto weń się zaangażować.


Jestem Gwiazdą - czyli mam w nosie jakieś tam networki ...
To postawa osób o fanatycznym stosunku do swojej profesji ( ta albo żadna ) połączonym z dużą dozą megalomanii ( jestem Wielki a kwestią czasu jest, by ludzkość to doceniła ). To osoby przekonane o swojej misji w swoim zawodzie. Cóż, osoba taka musi poczekać na parę porażek w swoim życiu zawodowym, aby nabrać nieco pokory. Dopiero wtedy osoba taka dojrzeje do propozycji biznesu networkowego.


I I. Trudno jednoznacznie wytłumaczyć wzrost popularności biznesów networkowych. Ja widzę takie przyczyny :


Awans finansowy.
Praca konwencjonalna to z reguły codzienne 8 godz. pracy bez perspektyw awansu. W networku perspektywy, możliwości awansu są nieograniczone. Nie oznacza to bynajmniej, że każdy pracujący w networku ma olbrzymie dochody. Tu jest po prostu szansa na poważne zarobki, której to szansy nawet nie ma w pracy konwencjonalnej. Pomyśl jak mogą wyglądać Twoje dochody w typowym networku przy założeniu:
Pozyskujesz 6 bezpośrednich współpracowników ( Partnerów ) na rok; Twoi Partnerzy ( „ podwładni ” ) pracują w podobnym tempie;
Każdy z zarekomendowanych przez Ciebie Partnerów „ podwładnych ” kupuje produkty tylko na swój użytek; I teraz, powiedz :
Jak będzie wyglądała Twoja grupa po 10 latach ? Na jakim szczeblu planu marketingowego będziesz po 10 latach ? Jaka może być pensja człowieka po 10 latach codziennej ośmiogodzinnej pracy? Skąd pewność, że po 10 latach nie pójdziesz na bezrobocie, na rentę?

Niezależność od dekoniunktury branżowej.
Wielu osobom ( zwłaszcza młodym, osiągającym sukcesy w swoim zawodzie ) wydaje się, że kariera zawodowa to pasmo sukcesów. Wydaje się, że sukcesy te zależą wyłącznie od ich pracowitości, zaangażowania, kwalifikacji. A skoro tak, to inwestują w czasochłonne ( pozadomowe, pozarodzinne ) drogie szkolenia; kupują literaturę fachową; angażują się jeszcze bardziej w pracę zawodową - od tego wszak zależą ich dalsze zarobki. Warto zauważyć, że osoby te ignorują, nie dopuszczają możliwości pracy w innym zawodzie. Po prostu wszystko stawiają na jedną kartę - czysty hazard. Niestety, życie pokazuje wyraźnie, że zarobki w danym zawodzie, owszem zależą od indywidualnych kwalifikacji, ale zależą przede wszystkim od koniunktury / dekoniunktury w branży. Jeśli jest koniunktura - ofert pracy jest dużo. Jeśli jest dekoniunktura - firmy padają, bądź redukują zatrudnienie. W tym drugim wypadku nie ma mowy o awansie finansowym - sukcesem jest utrzymanie codziennej, 8 – godzinnej pracy.
Network Marketing daje Tobie szansę na uniezależnienie się od dekoniunktury w Twojej branży. Tak więc jeśli jesteś cenionym dzisiaj fachowcem; jeśli dzisiaj masz szereg ofert na atrakcyjną pracę zgodną z Twoim wykształceniem i zainteresowaniami; a może jesteś dzisiaj szefem dobrze prosperującej Firmy ze świetlanymi perspektywami, pamiętaj - za parę lat może być „ cienko ” niezależnie czy tego chcesz, czy nie. Bo tak już jest, że koniunktura w branży jest niezależna od Ciebie. A dokładniej : To Ty zależysz od koniunktury branżowej. Koniunktura w Twojej branży ( w każdej branży ) jest cykliczna. Po górce, przychodzi dołek i odwrotnie. Co zrobisz, gdy zaskoczy Ciebie dekoniunktura w Twojej branży ?


Niezależność personalna.
W pracy konwencjonalnej pracownik jest uzależniony od szefa, od swego otoczenia. Czy chcesz, czy nie chcesz jutro MUSISZ być w pracy, bo jak nie to .... W networku pracujesz zgodnie z własnym rytmem biologicznym. Jeżeli czujesz się przemęczony - robisz sobie przerwę ( z wszelkimi tego konsekwencjami ). Gdy jesteś wypoczęty, pracujesz więcej.


Swoboda działania.
Network nie wymaga od Ciebie stałych godzin pracy ( w odróżnieniu od pracy konwencjonalnej ). Nie narzuca, nie ogranicza Tobie żadnych form zatrudnienia. Oznacza to, że zaczynając pracę w networku nie musisz już od razu porzucać swojego dotychczasowego
zajęcia. Z powodzeniem możesz zatem pracować w starym miejscu pracy i jednocześnie działać w kilku networkach ( tak zresztą działa wiele osób ).


Własna Firma bez kapitału, bez ryzyka utraty kapitału.
Aby założyć swoją firmę ( firmę konwencjonalną ) musisz:
- Zebrać kapitał ( czasami kredyt );
- Zorganizować lokal ( koszt kupna / wynajmu, remontu );
- Zainwestować w towar / wyposażenie;
- Ubezpieczyć lokal ...itp.
- No i ulubione przepychanki w Urzędach ( pozwolenia, podania itp. );
A co dalej ? Czy po tym wszystkim masz już sukces ? Nie ! Teraz dopiero zaczyna się faktyczna praca i drżenie, czy inwestycja się
zwróci czy nie. Co zrobisz, gdy nie uda się interesu rozkręcić ? Kto Ci zwróci zainwestowane środki ?
W networku możesz zbudować sieć osób ( coś podobnego do firmy ) bez żadnej inwestycji. W przypadku niepowodzenia, nie ponosisz żadnych strat. Tu jedyną inwestycją jest koszt „ startera ”.


Oszczędność czasu.
W pracy konwencjonalnej tracisz z reguły 8 godz. dziennie na pracę lub przebywanie w pracy 8 godz. to 1/3 życia człowieka dorosłego. Czyli 1/3 swego życia przebywasz poza domem, poza swoją rodziną. W networku często można prowadzić biznes rodzinny ( np. z małżonkiem ). Ponadto w networku pracujesz wtedy, gdy jest tego potrzeba. W pracy konwencjonalnej musisz być poza domem (w pracy) nawet, gdy tej pracy nie starcza na 8 godzin, bo co powie szef, właściciel, przepisy...

Atrakcyjna praca.
W pracy konwencjonalnej często oglądasz ciągle te same twarze, stykasz się z tymi samymi ludźmi. To prowadzi do zmęczenia otoczeniem. Nie jest łatwo zmienić środowisko w pracy (np. gdy są konflikty, gdy atmosfera się zagęszcza ). Zmiana środowiska w pracy konwencjonalnej, to często zmiana pracy. A to nie zawsze jest takie łatwe. Network daje Ci możliwość kontaktu z różnymi ludźmi. Nie jesteś skazany na to samo towarzystwo.


Emerytura.
Wiesz ile będzie wynosiła Twoja emerytura za 1/3 życia spędzonego w pracy? Tyle ile wynoszą obecne emerytury. Od czasów powojennych emeryci byli zawsze najuboższą warstwą społeczeństwa w Polsce. Teraz będzie inaczej ? Masz jakieś przesłanki ku temu ? W networku nikt Tobie nie obiecuje emerytury ( oprócz ZUS u, na który przez całe życie i tak musisz płacić ).
A więc jest jeszcze gorzej ? Niezupełnie. Tu Twoja emerytura, to grupa współpracowników, którą udało Ci się przez lata zbudować. Ta grupa, która będzie się rozrastała, będzie dla Ciebie pracować.


Fundusz emerytalny czyli emerytura raz jeszcze.
Zwróć uwagę, że Twoja grupa networkowa może robić za fundusz emerytalny. Sprzedaż bezpośrednia to zysk natychmiastowy ( marże ). Premia z Twojej grupy, to zysk w przyszłości. Tak więc, rozrost współpracującej z Tobą grupy ( „ Twojej grupy ”), do którego potrzebny jest czas, będzie generował coraz większe zyski z obrotu grupy. Można powiedzieć, że jest to Twój fundusz emerytalny - fundusz, do którego Ty nie płacisz żadnych składek; fundusz z którego możesz korzystać na bieżąco a on nie maleje!. Istota takiego funduszu polega na tym, że nie jest on funduszem kapitałowym, lecz funduszem opierającym się wyłącznie na Twojej pracy z grupą. Co myślisz o takim spojrzeniu na Twoją grupę networkową ?


Troska o pracownika.
W pracy konwencjonalnej, tak to już jest, że największą troskę przykłada się do osób, które... znakomicie sobie dają radę, które tej troski nie potrzebują. Oczywiście uznanie szefów trwa tak długo, dopóki nie znajdzie się nowy, jeszcze lepszy pracownik. W networku ważny jest każdy pracownik. A pomaga się tym, którzy tej pomocy potrzebują najbardziej, którzy sobie nie radzą. Wynikać to może z wielu powodów, ale ma też to swoje podłoże ekonomiczne. Jak będzie wyglądała Twoja sytuacja w firmie konwencjonalnej, gdy przyjdzie nowy, młodszy, zdrowszy, lepszy od Ciebie pracownik ?
Daleki jestem od namawiania Ciebie do porzucenia pracy konwencjonalnej. Byłoby to wysoce nierozsądne. Namawiam Ciebie do tego, byś oprócz dotychczasowej pracy, dołączył alternatywne źródło utrzymania jakim jest biznes networkowy. Co myślisz o takiej propozycji ? Czy jest ona rozsądna ? Może już czas pomyśleć o przyszłości ?


I I I. MITY


Wokół biznesów networkowych panują różne opinie. Niektóre prawdziwe, inne mniej. Warto zauważyć, że wiele negatywnych opinii, mitów, czy po prostu kłamstw, panuje wśród osób, które nigdy nie zetknęły się praktycznie z networkiem. Spróbujmy wymienić kilka takich mitów :


Network Marketing to nielegalne piramidy.
Zarzut ten stosowany jest często przez ... konkurencję networkową, na zasadzie: nasz biznes jest OK, wasz biznes to nielegalna piramida finansowa. Zarzut ten jest często zgłaszany przez tzw. „ pożytecznych idiotów ” - czyli ludzi którzy, w tym przypadku, nigdy nie splamili się jakąkolwiek inwestycją, pracą w networku a wszystko wiedzą najlepiej.
Oczywiście nie jest prawdą, że zakazane jest organizowanie sieci w p o staci piramidy. Oto kilka typowych przykładów piramid organizowanych przez Państwo ( mam na myśli typowe państwo np. Polska ) :
Wojsko, Policja
Jest niemożliwe, by wojsko mogło mieć inną organizację niż organizacja sieciowa, piramidalna. Zgadza się ? Dowódca ( np. generał ) nie może kierować bezpośrednio rozkazu do szeregowca. Rozkaz kieruje do jednego z kilku swoich bezpośrednich podwładnych ( np. pułkowników ), ci zaś do swoich podwładnych itd.
Agendy rządowe
Jest niemożliwe, by Premier rządu wydawał bezpośrednio polecenia urzędnikom państwowych o najniższej randze ( będących na dole piramidy państwowej ). Zgadza się ? Premier wydaje bezpośrednie polecenie swoim kilku, kilkunastu Ministrom. Ci zaś przekazują to polecenie w głąb sieci rządowej.
Partie polityczne
Partie polityczne to typowy network. Z tym że jest to network bez produktu.
Wywiad państwowy
Wywiad państwowy jest zawsze zorganizowany w strukturze sieciowej. Wynika to z bezpieczeństwa oraz efektywności działania.
Państwowe fundusze emerytalne.
Płaska struktura organizacyjna nie jest piramidą. Piramidalny jest natomiast mechanizm finansowania emerytur - wypłaty pochodzą z wpłat innych członków, co jest oczywiście jak najbardziej naturalne ( pomijając kwestię pieniędzy, które wpłacili obecni emeryci, wysokość składki, emerytury itp.).
A czy Twoje przedsiębiorstwo, Firma nie ma przypadkiem struktury sieciowej, piramidalnej ? Jeśli jest to mała firma - to prawdopodobnie nie. Ale duże czy nawet średnie przedsiębiorstwo np. liczące ponad 50 osób MUSI mieć strukturę sieciową, piramidalną. Musi być jeden Prezes. Prezes musi mieć paru zastępców ( paru - nie kilkudziesięciu ). Każdy z nich ma paru bezpośrednich podwładnych itd.
Czy powyższe przykłady są nielegalne ? Bo jeśli nie, to zauważ, że sieciowa struktura Network Marketingu niczym nie różniąca się od wyżej pokazanych, również nie może być ( i nie jest ) nielegalna.


Network Marketing wykorzystuje tych, którzy zapiszą się jako ostatni
Panuje taki pogląd : Ci którzy zapiszą się jako pierwsi do networku zarabiają na tych, którzy zapiszą się później. Ci drudzy zarabiają na następnych itd. ...
Tak dojdziemy do sytuacji, że zapiszą się ostatni i już nie będą mogli na nikim zarabiać.
Ten pogląd, tak typowy dla osób, które nigdy się do żadnego networku nie zapisały, zawiera kilka błędów ( zauważyłeś je ? ).
W networku nie zarabiamy na tym, że ktoś się zapisał. W networku zarabiamy na własnej pracy jaką włożyliśmy w budowę własnej sieci konsumentów, klientów, pośredników. Sieć bez pracy, bez własnej pracy sama się nie zbuduje. Inaczej uważasz ?
Do networku zapisujemy się nie tylko dla zarobku. Zapisujemy się również po to, by mieć dostęp do wysokich jakościowo produktów ( z reguły te w sklepach są znacznie gorszej jakości ).
Do networku zapisujemy się również po to, by po prostu taniej kupować produkty będące w sieci ( jak to możliwe ? )
I na koniec obalimy mit ostatniego zapisu.
Problem ostatniego zapisu pojawiłby się, gdyby spełnione były wszystkie poniższe warunki:
1. Do danego biznesu zapisałaby się cała populacja ludzkości . ( ok. 6 miliardów ludzi )
2. Przestałyby przychodzić na świat dzieci, nowe pokolenia.
Bez większego wysiłku umysłowego widać, że ten zarzut jest mitem ( kłamstwem ). Inaczej uważasz ?


Network Marketing to biznes oparty na oszustwie
Niestety na oszustwie oparte są różne biznesy : i niektóre networkowe i niektóre oparte na pracy etatowej. J ednak to zależy nie tyle od biznesu, co od osób, które go organizują. Bez trudu można wskazać różne afery gospodarcze, które nie miały nic wspólnego z networkiem a właśnie z biznesem etatowym. Ale czy z tego wynika, że każdy biznes etatowy to oszustwo ? Zadanie : zrób sobie krótkie zestawienie afer związanych z biznesami etatowymi oraz z biznesami networkowymi. Jakieś wnioski ?


Network Marketing burzy relacje przyjacielskie, rodzinne
Trzeba wyraźnie sobie powiedzieć : żaden biznes nie niszczy więzi przyjacielskich, rodzinnych. Relacje przyjacielskie, rodzinne niszczy człowiek - nie biznes. Zwróć uwagę, że człowiek, który pracuje po 12 godzin na dobę, przebywa poza domem kilkanaście godzin dziennie, 7 dni w tygodniu dosyć solidnie burzy swoją rodzinę. I nie ma tu większego znaczenia czy pracuje w networku czy też swój pracoholizm uprawia w pracy etatowej. Pytanie : czy znasz ze swojego otoczenia ludzi, którzy nie mogą obejść się bez pracy (networkowej lub etatowej)? Czy znasz osoby, które nie potrafią wypoczywać? Czy te osoby pracują w networku czy w pracy etatowej?


Network Marketing to pranie mózgu
Zauważ, że pranie mózgu może wystąpić tak w biznesie networkowym jak i pracy etatowej. I nie tylko w biznesie. Pranie mózgu polegające na tym by wpoić delikwentowi do głowy, że MY ( nasza firma, związek wyznaniowy, państwo, naród itp. ) jesteśmy najlepsi - możemy spotkać praktycznie wszędzie. Choć to co u nas nazwiemy budowaniem morale właściwej postawy, u konkurencji nazwiemy właśnie praniem mózgu. Dokładnie to widać u innych. A czy potrafisz to dostrzec u ... siebie ?


Network Marketing to rodzaj sekty od której się nie uwolnisz
Nie znam biznesu networkowego, gdzie zapis byłby obowiązkowy, skąd nie można byłoby się wypisać. Zadanie : wypisz na kartce te networki, do których jest obowiązek zapisu bądź z których nie można się wypisać. Przeczytaj regulaminy tych biznesów i zaznacz punkt w regulaminie, który zabrania się wypisać.


Network Marketing to fanatyzm, zaślepienie
Fanatyzm, zaślepienie, uprzedzenia - to wartości, które prowadzić mogą do większego czy mniejszego zła, większej czy mniejszej krzywdy. Zadanie:
wypisz znane Ci wojny religijne, polityczne wywołane fanatyzmem z jednej strony i wojny, krzywdy wywołane fanatyzmem networkowym z drugiej strony.
Wiele osób myli pojęcia w tytule. Rodzi to wiele zamieszania. Np. wiele osób nie wyobraża sobie Network Marketingu bez Sprzedaży Bezpośredniej. Natomiast prawda jest taka, że dynamiczny wzrost popularności biznesów networkowych wynika z ... niechęci do Sprzedaży Bezpośredniej. Już dawno, ponad 40 lat temu zauważono w gospodarce rynkowej , że sprzedaż produktów to bardzo ciężka praca. I nie każdy to lubi. Dlatego wymyślono organizację sprzedaży wielopoziomowej. Dzięki temu niewiele sprzedajesz sam, a masz bardzo duży obrót, masz bardzo dużą sprzedaż ( jak to możliwe ? ). Zabrzmi to paradoksalnie, ale osoby odrzucające network skazują się na Sprzedaż Bezpośrednią. Pozwól jednak, że najpierw wyjaśnię te pojęcia. Otóż :
Sprzedaż Bezpośrednia
Sprzedaż Bezpośrednia, jak wskazuje nazwa, polega na sprzedaży produktów klientom bez pośrednictwa sklepu. Sprzedaż Bezpośrednia może być poza Network Marketingiem, choć to się zdarza bardzo rzadko.
Daruje sobie natomiast rozważania, czy sklep prowadzi ... sprzedaż bezpośrednią.
Network Marketing czyli MLM
Network Marketing, jak wskazuje nazwa, polega na budowie sieci ( network ) konsumentów - klientów produktu, usługi ew. dstrybutorów.

Network Marketing może (lecz nie musi!) wykorzystywać Sprzedaż Bezpośrednią.


NA KONIEC KILKA RAD:


Firmy działające w systemie Multi Level Marketing (marketing sieciowy) mogą stanowić źródło pasywnego dochodu. O tym, czy tak się stanie decyduje wiele czynników. Jednym z nich jest wybór odpowiedniej firmy MLM. No właśnie, jaką firmę MLM wybrać?

To pytanie zadaje sobie wiele osób chcących zacząć działać w systemie MLM. A wybór mają coraz większy. Do Polski wchodzi coraz więcej firm działających w systemie marketingu sieciowego. Przed wyborem firmy, z którą być może będziemy związani przez wiele lat, warto porównać przynajmniej kilka z nich. Oto na co warto zwrócić uwagę dokonując takiego porównania:

1. Jak długo firma działa na Polskim rynku?
Do czynienia możemy mieć z trzema sytuacjami.

Pierwsza sytuacja - firma dopiero wchodzi na polski rynek. Jeżeli zdecydujesz się zostać dystrybutorem takiej firmy, to musisz nastawić się na bardzo ciężką pracę i przecieranie nowych szlaków. Będziesz musiał tworzyć rynek na produkty swojej firmy. Jednak nagroda za tą ciężką pracę może być bardzo duża. To właśnie Ci, którzy na samym początku weszli w danym biznes MLM, po kilku latach zarabiają najwięcej. To rozwiązanie jest wskazane dla osób, które mają już doświadczenie z firmami MLM oraz nie boją się podejmować dużego ryzyka.

Druga sytuacja - firma działa już na rynku od pewnego czasu (roku lub dwóch) i jest na etapie szybkiego rozwoju. Zostanie dystrybutorem w takiej firmie daje ten plus, że pierwsze szlaki zostały już przetarte. O produktach firmy wie coraz więcej osób. Firma dysponuje już doświadczeniem z działania na polskim rynku (wie co się sprawdza, a co nie), co pomaga w jego zdobywaniu. Spora część rynku jest jeszcze nie zagospodarowana, co pozwala dystrybutorom osiągać ponad przeciętne zyski. To rozwiązanie jest wskazane dla osób, które są gotowe dużo pracować, ale równocześnie nie lubią dużego ryzyka.

Trzecia sytuacja - firma działa na rynku od wielu lat. Ma już ugruntowaną sytuację. Opanowała prawie cały swój rynek. Plusem takiej firmy jest to, że jest bardzo znana na rynku i jeśli wyrobiła sobie pozytywny wizerunek, to sprzedaż jej produktów jest stosunkowo prosta. Minusem jest jednak duże nasycenie rynku, w rezultacie nowi dystrybutorzy mogą liczyć co najwyżej na przeciętne zyski. Dodatkowym zagrożeniem dla nich jest to, że firmy takie, szukając sposobów na dalszy rozwój, zaczynają wchodzić w tradycyjne kanały dystrybucji (sklepy, apteki, własne punkty). To rozwiązanie jest przeznaczone dla osób, które lubią stabilność i unikają ryzyka.

2. Produkty
Każda firma MLM, o ile nie jest piramidą, musi sprzedawać jakieś produkty lub usługi. Warto dokładnie się im przyjrzeć i zastanowić, czy istnieje na nie popyt. Czy ten popyt można wykreować? Ważne jest również, aby dystrybutor mógł sam korzystać z tych produktów. Gdyż wtedy stanie się on znacznie wiarygodniejszy w oczach klientów.

3. Sposób dystrybucji
Firmy MLM stosują dwa główne sposoby docierania do klientów. Pierwszym z nich jest sposób tradycyjny - poprzez osobiste kontakty z klientami. Drugi kanał, który w Polsce dopiero zyskuje na popularności to Internet. Polega ona na oferowaniu produktów na stronach WWW. Sieć można też wykorzystać do zdobywania nowych dystrybutorów. Internet może być szczególnie przydatny dla tych osób, które posiadają własne strony WWW o sporej oglądalności lub też nie lubią bezpośrednich kontaktów z potencjalnymi kupującymi. Warto zastanowić się, który kanał dystrybucji będzie nam bardziej odpowiadał i da lepsze perspektywy dochodów. Idealnym rozwiązaniem jest oczywiście wykorzystanie obydwu kanałów.

4. Pakiet startowy
Aby zostać dystrybutorem firmy MLM, należy ponieść pewien koszt związany z zakupem pakietu startowego. Wartości takiego pakietu wahają się najczęściej w przedziale od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Warto porównać ceny takich pakietów oraz tego, co się w niej znajduje. Niektóre firmy oferują w takich pakietach pełen zasób produktów. Inne bardziej nastawiają się na wyposażenie dystrybutora w odpowiednie materiały reklamowe. W jeszcze innych wystarczy zakupić jeden produkt. Przed wyborem firmy MLM warto zastanowić się po pierwsze, ile jesteśmy na początku gotowi zainwestować w taki pakiet startowy, a po drugie, jaki pakiet będzie dla nas najbardziej przydatny.

5. Prowizje
O tym ile dystrybutor będzie zarabiał w firmie MLM zależy w dużym stopniu od oferowanych przez nią prowizji i to zarówno od bezpośredniej sprzedaży dystrybutora, jak i sprzedaży osób, które będą w sieci pod nim. Warto zapoznać się z planami prowizji poszczególnych firm, a następnie przeprowadzić symulacje pozwalające sprawdzić, gdzie możemy liczyć na największe zyski.

6. Sponsor
W firmach MLM dużą role odgrywają sponsorzy. Warto dobrze poznać osobę, która miałaby zostać naszym sponsorem. Warto dowiedzieć się jak skutecznie działa ona w firmie MLM oraz jaką pomocą będzie nam mogła służyć.

7. Strona formalna
Chodzi tu przede wszystkim o kwestie rozliczania się z fiskusem. Niektóre firmy wymagają prowadzenia działalności gospodarczej. Inne rozliczają się poprzez system prawny kraju siedziby firmy MLM.

8. Zasięg działalności
Są firmy MLM które działają na całym świecie i każdy ich dystrybutor może sprzedawać produkty na całym globie, co może znacznie zwiększyć jego dochody. Warto jednak zastanowić się czy posiadamy możliwości, aby wykorzystać taki globalny rynek.

9. Szkolenia
Firmy MLM stawiają duży nacisk na szkolenia. Dlatego warto porównać ich oferty na tym polu. Sprawdzić, które szkolenia są bezpłatne, a za które należy płacić.

10. Dodatkowe koszty
Poszczególne firmy MLM mogą pobierać dodatkowe opłaty za świadczone na rzecz dystrybutorów usługi. Warto dokładnie zapoznać się z ich cenami.